Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej
[awatar]
Lipowa GBP
40 931
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 33 8671674
Województwo: śląskie
Powiat: żywiecki
Adres: Plac Księdza Ferdynanda Sznajdrowicza 3
34-324 Lipowa
E-mail: bibliotekalipowa@bibliotekalipowa.pl

Biblioteka w Lipowej:

Poniedziałek : 8:oo - 16:oo

Wtorek : 8:oo - 16:oo

Środa : 8:oo - 16:oo

Czwartek : 8:00 - 16:oo

Piątek : 8:oo - 18:oo

Sobotnie dyżury zgodne z harmonogramem.

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej działa jako samodzielna jednostka organizacyjna instytucji kultury utrzymywana z budżetu gminy. Wchodzi w skład ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych. Jej główna siedziba mieści się w budynku Urzędu Gminy w Lipowej. Posiada dwie filie w Leśnej i Twardorzeczce. Filia w Leśnej mieści się w budynku Przedszkola obok kościoła, natomiast filia w Twardorzeczce w Gimnazjum tejże miejscowości. Głównym celem statutowym biblioteki jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb kulturowych, oświatowych i informacyjnych czytelników naszej gminy. Poprzez posiadany bogaty księgozbiór uczestniczy bezpośrednio w upowszechnianiu wiedzy i kultury.

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
  • Ifrit
    Socha, Natasza
    Brak ocen
  • Piękny zabójca
    Rogoziński, Alek
    Brak ocen
  • Rozdzieleni przez los
    Manelska, Małgorzata
    Brak ocen
  • Ołowiane żołnierzyki
    Stelar, Marek
    Ocena: 4.0, głosów: 1
  • Dom pod akacjami
    Kołakowska, Małgorzata
    Ocena: 5.0, głosów: 1
1 2 3 4

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie autorskie z Kazimierzem Tischnerem, bratem ks. Józefa Tischnera oraz Michałem Lewandowskim, dziennikarzem związanym z portalem DEON.pl, promujące ich najnowszą książkę "Mój brat, Józiu".

Miejsce: Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej, Plac Księdza Ferdynanda Sznajdrowicza 3
Data: 24 czerwca (wtorek), godzina 17:30

Spotkanie zorganizowane w ramach ustanowionego Roku Ks. Prof. Józefa Tischnera.

Józio z charakterem. 25 lat bez ks. prof. Józefa Tischnera

W 2025 roku mija 25 lat od śmierci ks. prof. Józefa Tischnera – filozofa, kapłana, kaznodziei i myśliciela, który swoim słowem zmieniał ludzkie serca. Ale zanim stał się ikoną, był po prostu Józiem z Łopusznej – chłopakiem z charakterem, bratem, człowiekiem, który kochał życie.

Kazimierz Tischner, młodszy brat „Filozofa spod Turbacza”, maluje wzruszający, osobisty portret Józia – wolnego ducha, który zarażał pasją, pogodą ducha i odpo­wied­zial­nośc­ią. To opowieść o młodzieńczych przygodach, wspólnych wyprawach, braterskich wybrykach i codzienności, w której rodziła się głęboka wiara oraz filozofia bliska człowiekowi.

Tischner nie był pełen sprzeczności – był spójny. Głosił to, czym żył. Uczył, że wolność to nie samowola, ale odpo­wied­zial­ność­. Że rozmowa o wierze wymaga delikatności, a spowiedź to nie rytuał, lecz spotkanie. Wierzył, że prawdziwa mądrość rodzi się w doświadczeniu i taką mądrość przekazywał z ambon i książek, ale też przy ognisku, na stoku czy na kajaku.

„Śleboda, moi drodzy, to jest coś takiego, co czuje gospodarz w swoim gospodarstwie” – mówił. I był właśnie takim gospodarzem – swojej wiary, myśli i życia.
Poznajmy na nowo Józefa Tischnera – nie tylko profesora i księdza, ale chłopaka z Łopusznej, który uczył Polaków myśleć według wartości. W rocznicę jego odejścia przypomnijmy sobie, kim był i dlaczego wciąż nam go brakuje.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

plakat druga wersja kolorystyczna.png

plakat druga wersja kolorystyczna.png plakat druga wersja kolorystyczna
png, 2.4 MiB, 1587x2245
Komentarze (0)

Drodzy Czytelnicy,
przypominamy, że w najbliższy czwartek 19 czerwca (Boże Ciało) nasze biblioteki będą nieczynne.
Jednocześnie informujemy, że w dniu 20 czerwca (piątek) Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej czynna będzie od godziny 10:00 do 18:00.

Filie biblioteczne Leśnej oraz Twardorzeczce będą nieczynne w dniu 20 oraz 23 czerwca.

Za utrudnienia przepraszamy.

Komentarze (0)

W środę, 12 czerwca, filię naszej biblioteki w Twardorzeczce odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Twardorzeczce, wraz z nauczycielką Panią Marcelą Knapek – Potępą.

Celem naszego spotkania była dyskusja dotycząca niezwykle popularnej książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel pt. „Stan splątania”. Podczas analizy głównych zagadnień, przedstawionych w tym utworze, takich jak budowanie relacji międ­zypo­kole­niow­ych, otwartości na drugiego człowieka, wątku przyjaźni i empatii, skupiliśmy się głównie na tematyce dotyczącej szczęścia. Czym ono jest dla każdego z nas, jakie czynniki na to wpływają oraz czy istnieje możliwość zmierzalności jego poziomu. Zapr­ezen­towa­liśm­y kilka fragmentów wypowiedzi głównych bohaterów, które później analizowaliśmy.

Zint­erpr­etow­aliś­my również sam tytuł książki: „Stan splątania”, a na koniec zajęć każdy stworzył własne motto, prezentujące warunki w jakich człowiek może czuć się szczęśliwym. Młodzież wykonała także zakładki do książek.

Zajęcia odbyły się w ramach projektu #LitTrip z Literacką Podróżą Hestii.
Jest to projekt edukacyjny kierowany do polskich i polonijnych bibliotek publicznych, w mniejszych i większych ośrodkach. Głównym celem projektu jest przygoda – młodzi czytelnicy i czytelniczki mogą ją przeżyć, odkrywając najciekawsze wątki w najlepszych polskich książkach dla dzieci i młodzieży. Mogą też doświadczyć jej dosłownie, biorąc udział w aktywnościach organizowanych przez Literacką Podróż Hestii w ich lokalnej bibliotece.

Ale sam projekt to nie tylko przygoda dla młodych osób, to także wyraz zaufania do bibliotek jako miejsc wspierających rozwój, wrażliwość i edukację. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu, możemy doświadczyć siły literatury, która jest przecież narzędziem budowania relacji i odkrywania siebie.

Projekt #LitTrip z Literacką Podróżą Hestii realizowany jest pod egidą konkursu Literacka Podróż Hestii – jedynego w Polsce konkursu literackiego kierowanego do polskich autorów i autorek książek dla młodszych nastolatków w wieku 10-15 lat.

Tegorocznej 5. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii towarzyszą patronaty honorowe instytucji, organizacji działających na rzecz czytelnictwa oraz zajmujących się wsparciem dzieci i młodzieży: Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, Rzecznika Praw Dziecka, UNICEF Polska. Konkurs odbywa się pod mecenatem ERGO Hestii a jego organizacją zajmuje się Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.

Dziękujemy za spotkanie i uczestnictwo w warsztatach. Zachęcamy do przeczytania tej książki osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, gdyż jest to niezwykle wartościowa pozycja dla wszystkich, począwszy od młodzieży, aż do seniorów.

HESTIA 3.jpg
HESTIA 4.jpg
HESTIA 7.jpg

HESTIA 3.jpg HESTIA 3
jpg, 234 KiB, 960x1280
HESTIA 4.jpg HESTIA 4
jpg, 122 KiB, 800x600
HESTIA 7.jpg HESTIA 7
jpg, 126 KiB, 599x1024
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
342
Placówki
Lipowa GBP
Plac Księdza Ferdynanda Sznajdrowicza 3
34-324 Lipowa

Biblioteka w Lipowej:

Poniedziałek : 8:oo - 16:oo

Wtorek : 8:oo - 16:oo

Środa : 8:oo - 16:oo

Czwartek : 8:00 - 16:oo

Piątek : 8:oo - 18:oo

Sobotnie dyżury zgodne z harmonogramem.

0
Leśna
ul. Świętego Michała Archanioła 131
34-300 Leśna

Filia w Leśnej:

Poniedziałek: 8:30 - 12:30

Wtorek: 7:30 - 11:30

Środa: 12:00 - 16:00

Czwartek: 8:30 - 12:30

Piątek: 14:00 - 18:00

0
Twardorzeczka
ul. Kryształowa 29
34-324 Twardorzeczka

Filia w Twardorzeczce:

Poniedziałek: 13:00 - 17:00

Wtorek: 12:00 - 16:00

Środa: 7:30-11:30

Czwartek: 13:00 - 17:00

Piątek: 9:30 - 13:30

Sobotnie dyżury zgodne z harmonogramem.

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
jbbarczyk
basiablachut1616
emillka1
elusia1982
gosiarus2
rrycerzowa
wer.lojewska
wkankowski

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo