Miniaplikacje

Przedstawiamy Wam nowe, wygodne narzędzia do zarządzania swoimi zbiorami w Portalu, dostępne w formie tzw. "miniaplikacji", czyli prostych ale funkcjonalnych narzędzi dostępnych w rozwijalnym panelu poniżej paska nawigacyjnego.


Panel rozwija się po kliknięciu na przycisk, który pojawi się po zbliżeniu kursora myszy do paska nawigacyjnego.

Rozwinięty panel można zwinąć przyciskiem na dole panelu.

Ich główną cechą jest to, że pozostają dostępne i zachowują swój aktualny stan podczas nawigacji po różnych stronach w Portalu. Dzięki czemu, przy pomocy technologii Drag&Drop, można z nich korzystać szybko i intuicyjnie.

Dziś dostępne są dwie miniaplikacje:

  • Schowek - podręczna lista do przechowywania okładek i awatarów użytkowników
  • Pożyczalnia - zarządzanie przedmiotami pożyczonymi znajomym i od znajomych

Przeciągnij i upuść

Technologia Drag&Drop, co w naszym języku tłumaczy się na "Przeciągnij i upuść" to podstawa funkcjonowania miniaplikacji dostępnych w Portalu. Polega ona na tym, że dowolny obiekt (książkę, film, czytelnika, bibliotekę, etc.) można chwycić (kliknąć w obiekt lewym przyciskiem myszy, bez zwalniania przycisku), przeciągnąć na docelowy obszar i tam upuścić (zwolnić przycisk myszy). Jeśli obszar, na który obiekt zostanie upuszczony, obsługuje jakąś akcję (np. ikona kosza obsługuje akcję "usunięcie obiektu"), wówczas zostanie ona wykonana.

W Portalu gdy obiekt zostanie chwycony, nad kursorem myszy pokaże się dymek z miniaturką obiektu. Gdy chwycony i przesuwany obiekt znajdzie się nad obszarem, który obsługuje akcję dla obiektów tego typu, w dymku pojawia się informacja o tym, co się stanie po upuszczeniu obiektu. (np. nad ikoną kosza w dymku pojawi się podpis "Usuń").


Książka w trakcie przeciągania nad obszarem nie obsługującym żadnej akcji

Książka w trakcie przeciągania nad koszem - upuszczenie wykona akcję "Usuń".

Książka nad wolnym obszarem schowka - upuszczenie doda ją w tym miejscu.

Książka nad zablokowanym regałem - informuje o konieczności odblokowania.

Szczególnym przypadkiem są obszary, które nie obsługują akcji przy upuszczaniu, lecz zmieniają stan strony (np. przełączają miniaplikację, aktywny regał, odkluczają regał). Wówczas kolor tła w dymku zmienia się na niebieski i wyświetla się pasek odmierzający czas, po którym stan strony się zmieni i pozwoli kontynuować operację Drag&Drop.


Po zniknięciu białego paska otworzy sie lista wypożyczeń

Po zniknięciu białego paska przełączy się regał

Uwagi dotyczące niezalecanych przeglądarek internetowych

Niestety nie wszystkie przeglądarki internetowe posiadają takie zaawansowane możliwości. Opisane wcześniej dymki prezentowane są tylko w przeglądarkach Google Chrome, Mozilla Firefox i Apple Safari w ich najnowszych wersjach. W przypadku innych przeglądarek Drag&Drop wciąż działa, lecz nie ma już dymków. Zamiast nich, w dolnej części ekranu pojawia się czarny pasek, na którym pojawiają się informacje z dymków. Użytkowników tych przeglądarek zachęcamy do zainstalowania jednej z zalecanych przez nas przeglądarek internetowych.


Drag&Drop - Opera

Drag&Drop - Internet Explorer

Na powyższych ekranach widać różnicę: przeglądarka Opera miast dymka ciągnie za kursorem myszy niewyraźną okładkę, natomiast Internet Explorer w ogóle nic nie wyświetla przy kursorze myszy.

Miniaplikacja "Schowek"

Schowek pozwala na przechowywanie na podręcznej liście okładek (książki, filmy, itp.) oraz awatarów czytelników, bibliotek, a także grup i wydawców. Kliknięcie na obiekt z tej listy pozwala szybko dotrzeć do strony danego przedmiotu czy użytkownika. Ale przede wszystkim, obiekty ze schowka można przeciągąć z powrotem na stronę i dzięki temu wykonywać szczególne akcje, takie jak dodanie książki na regał albo dodanie odnośnika do niej w pisanej wiadomości na forum czy wpisie na blogu.


Otwarta miniaplikacja "Schowek"

Obiekty na liście można przestawiać, można je także "przyczepiać". Co to oznacza? Otóż niektóre akcje, np. przeciągnięcie książki ze schowka na regał - domyślnie usuwają obiekt ze schowka. Aby obiekt w nim pozostał niezależnie od akcji (z wyjątkiem usunięcia przez kosz rzecz jasna), należy kliknąć w ikonkę kłódki powyżej obiektu, tak aby się przełączyła na zamkniętą.


Książka odblokowana

Książka zablokowana

Na liście taki sam obiekt (np. to samo wydanie książki) może występować dowolną ilość razy. Stąd - jeśli jest on "przyczepiony" - przeciągnięcie go w inne miejsce schowka nie przesunie go, ale utworzy jego kopię w docelowym miejscu!

Schowek nie spełnia żadnych dodatkowych funkcji, jest jednak dużym ułatwieniem podczas pracy z portalem. Można np. wykorzystać go w ten sposób, że wpierw dodamy książki do schowka, a dopiero na koniec przejdziemy na stronę z wirtualnymi regałami aby je umieścić we właściwych regałach na konkretnych półkach.

Miniaplikacja "Pożyczalnia"

Dzięki "Pożyczalni" czytelnicy będą mogli w prosty i szybki sposób zarządzać stanem swoich zbiorów i rejestrować operacje wypożyczeń przedmiotów (książki, filmy, etc.). Dotyczy to zarówno przypadku pożyczenia ich znajomemu, jak i pożyczenia od znajomego. Oczywiście znajomy nie musi mieć konta w Portalu, by rejestrować te zdarzenia.


Otwarta miniaplikacja "Pożyczalnia"

W "Pożyczalni" wita nas lista osób, na którą wystarczy z dowolnego miejsca Portalu przeciągnąć awatar czytelnika, aby dodać go do listy. Jeśli jest to osoba nie posiadająca konta w Portalu, wystarczy kliknąć napis "Dodaj osobę spoza portalu". Takie osoby na liście pożyczalni można bardzo łatwo rozróżnić, gdyż domyślnie dostają awatar "anonimowej sówki".


Dodanie osoby do "Pożyczalni"

Lista osób zawiera także informację o liczbie przedmiotów wypożyczonych do/od danej osoby, pozwala także na sortowanie listy w porządku alfabetycznym (A-Z, Z-A), wg liczby pożyczonych (zarówno od jak i do) lub chronologicznie, zarówno w porządku rosnącym jak i malejącym.

Zarejestrowanie operacji wypożyczenia jest równie proste. Wystarczy z dowolnego miejsca w Portalu przeciągnąć okładkę na awatar z listy, a po otwarciu się podstrony z listą pożyczonych przedmiotów umieścić ją po właściwej stronie listy. Lewa strona (wydane) zawiera przedmioty pożyczone tej osobie, a prawa storna (przyjęte) zawiera przedmioty pożyczone od tej osoby. Zarejestrowanie zwrotu jest jeszcze prostsze - wystarczy przeciągnąć przedmiot na ikonę kosza.


Zarejestrowanie wypożyczenia w "Pożyczalni"

Zarejestrowanie wypożyczenia w "Pożyczalni"

Warto zaznaczyć, że prowadzenie tego rejestru jest zupełnie oddzielone od wirtualnych regałów użytkownika! Można oczywiście przeciągać do "Pożyczalni" przedmioty z regałów, ale nie trzeba na nich umieszczać wszystkich książek czy filmów, dla których rejestrowane są wypożyczenia.


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo