07.10.2024Narodowe Czytanie

Dnia 4 października 2024 Gminna Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Gogolinie zorganizowała Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Była to już trzynasta odsłona tej ogólnopolskiej akcji służącej promocji czytelnictwa, pod patronatem Pary Prezydenckiej.
O godzinie 10:00 czytanie rozpoczęliśmy muzyką nawiązującą do tematyki tamtego okresu, w wykonaniu Wędrującej Kapeli, która wspólnie z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Gogolinie, zadbała o muzyczną oprawę tego wydarzenia. Uczniowie pod opieką pani Brygidy Czekały swym śpiewem i grą na instrumentach dodali jeszcze bardziej uroczystego charakteru czytaniu tekstów.
W tym roku lektorami byli:
Burmistrz Gogolina - Krzysztof Reinert – jako Grzegorz
Zastępca Burmistrza Gogolina - Piotr Giecewicz – jako Kordian
Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie – Adrian Mróz – jako Dozorca
Wice przewodnicząca Rady Miejskiej w Gogolinie - Gizela Sappok – jako Laura,
Radna - Sabina Kauf – jako Wioletta ,
Radny - Gerard Konieczko - jako papież
Lektorzy strojami i profesjonalnym czytaniem przenieśli słuchaczy w tamte czasy, a muzyka z tego okresu pomogła nam jeszcze bardziej podkreślić charakter czytanych testów.
Przeczytano Akt I scenę 1 i 2 oraz AKT II.
Słuchaczami byli uczniowie klas VII i VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 i Nr 3 w Gogolinie.
Składamy serdecznie podziękowania wszystkim tym, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tego wydarzenia, przede wszystkim naszym wspaniałym lektorom, Dyrektorom PSP nr 3 i PSP nr 2 w Gogolinie, opiekunom i nauczycielom klas VII i VIII gogolińskich szkół, Wędrującej Kapeli pod przewodnictwem pani Elżbiety Klimas, dzieciom z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3, na czele z panią Brygidą Czekałą, która przygotowała młodzież do występów.
www.biblioteka-gogolin.pl
www.facebook.com