Szkice z filozofii głupoty

Autorzy:
Bartosz Brożek
Michał Heller
Jerzy Stelmach
Wydawcy:
Copernicus Center Press (2021-2023)
Legimi (2021)
ebookpoint BIBLIO (2021)
ISBN:
978-83-7886-535-3, 978-83-7886-536-0
978-83-7886-609-1, 978-83-7886-706-7
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
literatura faktu, eseje, publicystyka
3.7 (3 głosy)

Głupota to słowo posiadające w języku polskim 283 synonimy występujące w co najmniej 28 różnych grupach znaczeniowych.

W Szkicach zostały opisane wyłącznie „przypadki zawinione” wynikające z gnuśności, ewentualnie etycznej niegodziwości określonych osób, a nie przypadki, na które ktoś nie mógł mieć żadnego wpływu. Autorzy opisują swoje własne doświadczenia związane z głupotą i głupcami w myśl przekonania, że każda próba mająca na celu „policzenie” i „ponazywanie” głupoty jest warta zachodu.

Trzej wybitni profesorowie i myśliciele: M. Heller, J. Stelmach i B. Brożek po świetnie przyjętym Sporze o rozumienie (CCPress 2019) ponownie zdecydowali się na współpracę. Ich „Szkice z filozofii głupoty” to wyjątkowy, wyrafinowany intelektualnie, ale także… zabawny zbiór traktatów, anegdot, czy – jak wolą Autorzy – szkiców, swoisty „strumień świadomości” trzech uczonych.

Bartosz Brożek - filozof, kognitywista i prawnik, profesor nauk prawnych, pracownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Michał Heller – teolog, profesor nauk teologicznych specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka–wiara. Pierwszy polski laureat Nagrody Templetona.

Jerzy Stelmach – teoretyk i filozof prawa, profesor nauk prawnych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, radca prawny.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • To są autorskie eseje, więc są pisane w różny sposób w zależności który z 3 autorów - merytorycznie jedne mi się podobały mniej, inne bardziej. Ogólnie - zbiór słaby, ale najgorszy jest ton samozadowolenia towarzyszący większości; rozumiem, że trudno byłoby wypowiadać się ekspercko z pozycji "głupka", ale ja tu czuję jakąś nutę chełpienia się wiedzą i pozycją, co się kwalifikuje jako kolejny przypadek tytułowej "głupoty" (podkreślam nawiązanie do przedmiotu). Książka, mimo że nie-głupia i cienka, to jednak ciężkostrawna.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo