Tancerka

Autor:
Weronika Wierzchowska
Lektor:
Agata Darnowska
Wyd. w latach:
2015 - 2020
Wydane w seriach:
Duże Litery
Duże Litery (Prószyński i S-ka)
ISBN:
978-83-8123-044-5, 978-83-8123-539-6
978-83-8123-550-1
Autotagi:
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
powieści
proza
Więcej informacji...
5.0 (3 głosy)

Poznaj historię Heleny Cholewickiej, jednej z najwybitniejszych polskich baletnic XIX stulecia.

Do egzaminów wstępnych szkoły baletowej przystępuje delikatna i krucha Helenka. Dziewczynka pochodzi z ubogiej warszawskiej rodziny tancerzy Teatru Wielkiego, jest chorobliwie nieśmiała i skromna. Z natury małomówna i wiecznie pogrążona w marzeniach najchętniej zatapia się w lekturze romantycznej poezji. Pozbawiona siły przebicia i wielkich ambicji jest skazana na porażkę w środowisku artystów pochłoniętych rywalizacją i agresywną walką o sukces. Helena, zamiast skupić się na karierze, szuka przyjaźni, marzy o miłości i przeistoczeniu się w królową motyli.

Kiedy ta skromna dziewczyna zaczyna tańczyć, dzieją się jednak cuda. Osiąga perfekcję i artyzm niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Wielki miłośnik baletu, car Aleksander II, oszołomiony jej kunsztem tworzy dla Heleny stanowisko primaballerina assoluta, pierwsze takie w historii. Tancerka absolutna przez lata wprawia w zdumienie i zachwyt publiczność całej Europy. Co przeżywa ta skromna, cicha dziewczyna, gdy staje na scenie w blasku świateł? I czy uda się jej znaleźć szczęście?

Opowieść o kruchości i sile docenianej na świecie pierwszej polskiej primabaleriny.

Weronika Wierzchowska – z urodzenia mieszczka, przez długie lata zatrudniona w wielkiej korporacji jako chemiczka. Niedawno przerwała karierę, zrzuciła 30 kilogramów i wyprowadziła się na wieś. Obecnie zawodowo związana z malutką firmą kosmetyczną. Chwile niezajęte wymyślaniem i wytwarzaniem kremów, żeli i serum odmładzających poświęca córce, domowemu kucharzeniu oraz grzebaniu w starych książkach, które bardzo kocha. Zamiłowanie do dawnych historii i wymyślania własnych próbuje połączyć, tworząc opowieści o życiu kobiet: tych współczesnych i tych żyjących w dawnych czasach.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Fantastyczna książka, bardzo ciekawa i wciągająca. Można przy okazji dowiedzieć się cokolwiek o kulisach i historii polskiego baletu.
  • Prawdziwa historia polskiej primabaleriny XIX wieku. Zdolnej, ambitnej, pracowitej, a przy tym niebywale skromnej. Cieszącej się ogromną sympatią i uwielbieniem widzów. Kim była Helena Cholewicka? Zdecydowanie jedną z najw­ybit­niej­szyc­h polskich baletnic. • Myślę, że można tę książkę określić nie tylko jako biografię z nutką fikcyjnych postaci i sytuacji, ale również jako powieść historyczną, w której są zawarte losy Polski i czasów z jakimi przyszło się zmierzyć naszemu narodowi. • Piękna, wciągająca i skłaniająca do refleksji. A także sprawiająca, że masz ochotę przejść się do teatru! A to duża sztuka! ;)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Weronika Wierzchowska
Lektor:Agata Darnowska
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2020) Legimi (2019) Prószyński i Spółka (2017-2019) NASBI (2017) ebookpoint BIBLIO (2017) Prószyński Media (2015-2017)
Serie wydawnicze:Duże Litery Duże Litery (Prószyński i S-ka)
ISBN:978-83-8123-044-5 978-83-8123-539-6 978-83-8123-550-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza wielka czcionka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 20 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo