Czarnobylska modlitwa:

kronika przyszłości

Tytuł oryginalny:
Černobyl'skaja molitva
hronika budusego
Tłumacz:
Jerzy Czech
Autor:
Svetlana Aleksandrovna Aleksievič ...
Wyd. w latach:
2012 - 2019
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż - Czarne
Autotagi:
Więcej informacji...
4.5 (35 głosów)

"26 kwietnia 1986 o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy i pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku."

Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.

Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.

"Aleksijewicz jest mistrzynią w opisywaniu historii Związku Radzieckiego. Tym razem pisze nie tylko o Czarnobylu, ale także pasjonująco opowiada o ostatnich dekadach ZSRR. Historię układa z narracji ludzi, którzy w Czarnobylu toczyli śmiertelną walkę i mieli pozostać anonimowi. Aleksijewicz upomina się o nich i daje świadectwo o jednej z ostatnich wojen ZSRR: wojnie z atomem, nad którym radzieccy inżynierowie stracili kontrolę i który mógł zabić setki tysięcy ludzi w Europie".

Małgorzata Nocuń, redaktorka dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia"

"Przez kilkanaście lat znakomita reporterka Swietłana Aleksijewicz dokumentowała losy ludzi i zwierząt żyjących na ziemi skażonej po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Stworzyła do głębi wstrząsający obraz nie tylko samej tragedii (która najbardziej dotknęła Białoruś), lecz także istoty zwanej homo sovieticus: bezgranicznie oddanej państwu i lekceważącej siebie, bardziej przerażonej możliwą reakcją zwierzchnika niż promieniowaniem jądrowym, bezlitośnie wykorzystywanej przez moloch władzy i bezgranicznie wobec niej bezradnej. Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon, ale też miłości człowieka do ziemi, na której się urodził. Ta książka to mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla, pomnik, przed którym powinien pokłonić się każdy z nas".

Krystyna Kurczab-Redlich

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Rewelacyjna książka! Powinna być obowiązkowa jako lektura w szkole średniej. Młodzież otworzyła by oczy na otaczający nas świat i rzeczywistość w której żyjmy. Historia Czarnobyla tak odległa a moim zdaniem nadal aktualna ponieważ nigdy nie wiadomo co będzie jutro przy takim rozwoju cywilizacji. Dialogi bohaterów, opisy skutków popromiennych wręcz wybitne... mrożą krew w żyłach. Kilkukrotnie podczas czytania miałam łzy w oczach i musiałam odkładać książkę aby złapać oddech. Polecam!
    +2 pouczająca
  • Kiedy TO się stało, miałam kilka lat. Bawiłam się przed blokiem z koleżankami. Pamiętam, że przerwałyśmy zabawę i, poganiane przez rodziców, poszłyśmy do przychodni, żeby wypić przygotowany dla nas płyn Lugola. Miał obrzydliwy smak. A potem wróciłyśmy do zabawy. Tak ja pamiętam tamten dzień. Dzień, kiedy zdarzyła się katastrofa w Czarnobylu. Dzisiaj w "Polecamy na Weekend" chcę Wam przedstawić książkę Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa : kronika przyszłości". Jest to zbiór historii ludzi nie tylko żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie reaktora, ale także ochotników usuwających skutki wybuchu, żołnierzy, lekarzy czy działaczy partyjnych, sprawujących wtedy władzę. Wstrząsające historie zwykłych mieszkańców, którym przyszło zmierzyć się z nową rzeczywistością, w której wróg jest niewidzialny i nie do końca wiadomo, jak z nim walczyć. Którzy z dnia na dzień musieli opuścić swoje domy i zostawić cały dobytek. Historie o tym, jak po wysiedleniu, przywożono na skażone tereny robotników, bo przecież trzeba zebrać plony i wykonać normę. Jak szabrowano sprzęty i sprzedawano je na „czyste” tereny. Te opowieści, zbierane przez autorkę kilkanaście lat, to obraz człowieka tamtych czasów – kochającego ziemię na której się urodził, oddanego drugiemu człowiekowi, czy też bezkrytycznie wierzącego we władzę i partię. Koniecznie przeczytajcie! am
    +2 trafna
  • Trudno mi ocenicę tę książkę, jest bardzo dobrze napisana, ale tak wstrząsająca, że ciężko mi było ją czytać. To chyba dla mnie nie jest odpowiedni czas na taką lekturę...
  • Ciężka lektura, bo to relacja świadków katastrofy, opisana ich własnymi słowami, tak, jak oni sami to pojmują (lub po dziś dzień pojąć nie mogą). Dopiero po przeczytaniu tej książki dociera do czytelnika, że awaria Elektrowni Czarnobylskiej, to nie była katastrofa, ale początek miliona małych osobistych katastrof. Wcale przez to nie mniejszych.
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:hronika budusego kronika przyszłości
Tłumacz:Jerzy Czech
Autorzy:Svetlana Aleksandrovna Aleksievič Jerzy Czech Svâtlana Alâksandraŭna Aleksìevìč (1948-2017) Swiatłana Aleksijewicz
Lektor:Krystyna Czubówna
Wydawcy:Legimi (2016-2019) Wydawnictwo Czarne (2012-2019) NASBI (2014) ebookpoint BIBLIO (2014) IBUK Libra (2012) Wydawn. Czarne (2012)
Serie wydawnicze:Reportaż Reportaż - Czarne
ISBN:978-83-7536-371-5 978-83-7536-418-7 978-83-7536-472-9 978-83-7536-491-0 978-83-8049-279-0 978-83-8049-492-3 978-83-8049-685-9 978-83-7536-279-0
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika historia książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana MP3 nagrania reportaże sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 224 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo