Strona domowa użytkownika
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Najnowsze recenzje
-
Szkoda, że książka jest sprzed ery kolorowych ilustracji, bo treść jest bardzo ciekawa, ale ciężko coś zauważyć na czarno-białych reprodukcjach (aż przypomniały mi się czasy kserówek z angielskiego na lekcjach w liceum). Język przystępny, treść podzielona tematycznie, od ogółu do szczegółu - historia rejonu, opis obu miast, mapki odkopanych budynków, próba odtworzenia wydarzeń w trakcie wybuchu Wezuwiusza w 79 r. oraz życia mieszkańców w latach (wiekach) wcześniejszych. Dowiemy się więcej nt. ówczesnej lokalnej sztuki, rolnictwa, religii.
-
W główniej mierze Fiedler opisuje historię Madagaskaru niż swoje podróżnicze przygody. Pierwsza książka o tej wyspie była dla mnie ciekawsza.
-
Jedna z tych książek, które wciągnęły mnie całkowicie. W głównej mierze bohaterem reportażu jest Mirosław Hermaszewski, ale bohaterów jest wielu - bez poznania innych osób, nie można zyskać pełnego obrazu zdarzeń. Autorzy przeprowadzili liczne wywiady z osobami, które brały udział w wydarzeniach prowadzących do polskiego epizodu w kosmosie - polskimi pilotami (i ich krewnymi), radzieckimi kosmonautami, naukowcami. Pojawiają się wypowiedzi m.in. Zenona Jankowskiego (wybrany na zastępstwo MH) i Piotra Klimiuka (radziecki kosmonauta, dowódca MH). Oprócz tego dostajemy również charakterystykę "tła historyczno-społecznego" - historię Gagarina (pozbawioną elementu propagandowego), historię lotów w kosmos (radziecką i amerykańską), czy też ówczesne dzieje w PRL-u (dojście Edwarda Gierka do władzy, nastroje w kraju, stan wojenny). Pojawiają się też drobne epizody, mało znaczące w szerszym spektrum historii, a nadające kolorytu i swojsko przybliżające nam tamte wydarzenia ;)
-
Czyta się nawet nieźle, ale hmm... to książka z takim mocno amerykańskim "czarno-białym" podejściem - dużo akcji, źli są ewidentnie źli (i mocno niewyżyci seksualnie). Na końcu zło zostaje ukarane w 100%, zaś dobro triumfuje. Książka dostarcza rozrywki, ale nie porównywałabym jej do twórczości Dan'a Brown'a (tam są przynajmniej jakieś zaskakujące plot-twisty lub drugie dno).
-
Opis Madagaskaru, głównie tego kolonialnego, sprzed wojny (Fiedler był tam dwukrotnie, w 1937 oraz 1965/66). • Sprawnie się czyta; jedna z krótszych książek Fiedlera, którą czytałam - poszczególne "rozdziały" mają średnio po 3 kartki