Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
emiliabojanowska
Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
23
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Czwarta część cyklu 'Zdarzyło się w Polsce' utrzymana w podobnym tonie poprzedniej części. Kolejne fascynujące opowiadania rozciągające się przez cały okres trwania zaborów. Świetne dialogi, które trzymają w napięciu przede wszystkim pojawiają się w opowiadaniu z Adamem Mickiewiczem w roli głównej 'Kto nie był człowiekiem ni razu...', chwytają za serce w 'Kwieciu paproci' o wojnach napoleońskich, 'Karczmie na rozdrożu' o powstaniu styczniowym oraz w 'Czerwcowej Łodzi' mającej miejsce w 1905 roku. Spory kawałek historii ukazany jest w opowiadaniu 'Mania na uniwersytecie' o losach edukacji Marii Skłodowskiej-Curie i kobiet w ogóle. Wszystkie opowiadania łączy wspólny wysiłek ku odzyskaniu niepodległości niezależny od statusu, wieku czy płci, a ich sedno zrozumie doskonale większy i mniejszy czytelnik.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Książka paradoksalnie bardzo nierówna, a z pewnością za długa, ale nie z powodu nudnej treści, o nie, ale formy, w którą została zawoalowana. Biorąc pod uwagę gabaryty książki, byłam bardzo zaskoczona faktem, iż - oprócz okładki - nie zawiera absolutnie żadnych fotografii. Przez to właśnie długaśne opisy autorki odwracają niepotrzebnie uwagę czytelnika od istotniejszych treści. Nie mam na myśli tego, by taka osobista relacja z Japonią stała się od razu jaskrawym albumem wycieczkowym, ale wielokrotnie podczas czytania łapałam się na tym, że chciałabym zobaczyć o czym pisze autorka, te miejsca, te osoby, te przedmioty, a nie ma niestety ku temu okazji. Za to z całą pewnością nie można odmówić autorce dozgonnego zaangażowania w opisywanie swoich przeżyć na przestrzeni od lat sześ­ćdzi­esią­tych­ do lat dzie­więć­dzie­siąt­ych, co musiało być niezmiernie fascynujące, obserwować tyle zmian w tak dynamicznie rozwijającym się kraju. Opisy dotyczą zarówno życia zawodowego autorki, jak i prywatnego, więc mamy tu prawdziwy misz-masz historyczno-archeologiczno-naukowy na zmianę ze społeczno-ekonomiczno-językowo-narodowym rysem. I choć paradoksalnie koniki autorki są słabiej przystępne niż opisy czysto obyczajowe, tak najlepsze fragmenty książki dotyczą samego życia codziennego Japończyków, ich psychologii i historii przemian w kraju.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Pozycja ciut lepsza od swojej poprzedniczki, jednak również, niestety i nad czym ubolewam, słaba. Królowa Jadwiga Andegaweńska, późniejsza święta, to postać z fascynującym życiorysem, ale jak widać to istna orka na ugorze przenieść jej osobę na karty literatury. Co gorsza, tekst jest pełen błędów redakcyjnych, jakby kompletnie pominięto korektę. Jedyny plus jest taki, że książka faktycznie jakąś treść posiada - w porównaniu do poprzedniej części - jednak znowu ginie ona w morzu ogółów, kiepskich albo wręcz żadnych dialogów i nieudolnych próbach zagłębiania psychologii postaci. Szkoda, bo potencjał znowu został zaprzepaszczony.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Zaraz obok 'Deszczem wyszywane' traktującej o jesieni, świetna bajka muzyczna, tym razem o wiośnie. Genialny Piotr Fronczewski w podwójnej roli narratora oraz Dziubala Burego stanowiącego wielkie zagrożenie dla wiosny. Bardzo przyjemne i zapadające w pamięć piosenki - jeszcze długo po przesłuchaniu bajki zostaje w głowie bum-ta-ri-ra, bum-ta-ri-ra...
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Przezabawna bajka muzyczna ze świetną rolą Jana Kobuszewskiego jako Króla Bula i Kazimiery Utraty jako Ochmistrzyni. Nie bez znaczenia jest także edukujący morał dla najmłodszych, choć i nie tylko.
Ostatnio ocenione
1 2 3 4 5
...
19
  • Walka o wolność
    Bąkiewicz, Grażyna
  • Japonia zmienna czy niezmienna?
    Tubielewicz, Jolanta
  • Królowa Jadwiga
    Biedrzycka, Alicja
  • Wiosna radosna
    Fronczewski, Piotr
  • Król Bul
    Lengren, Katarzyna
  • Najpiękniejsze opowiadania i legendy o św. Jadwidze
    Biedrzycka, Alicja
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo