21.03.2025Światowy Dzień Poezji 2025 r.

Dzisiaj, 21 marca, w Światowy Dzień Poezji, trudno nie wspomnieć naszego łomżyńskiego Poetę, Nadn­arwi­ańsk­iego­ Księcia Kultury, zmarłego przed pięciu laty Henryka Gałę.
Henryk Gała – poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, tłumacz, dziennikarz, aktor, krytyk teatralny i literacki, animator życia kulturalnego – urodził się w maju 1938 roku w Zalesiu koło Gostynia (woj. wielkopolskie). Studiował chemię i filozofię na Uniwersytecie we Wrocławiu. Tam też związany był m.in. z Grupą Literacką Dlaczego Nie, Studenckim Teatrem Kalambur. Był wspó­łzał­ożyc­iele­m Teatru Czło wiek XX, później Teatru Otwartej Sceny. Jego tomiki poetyckie publikowało wrocławskie Ossolineum. W 1976 r. wyjechał z Wrocławia, by osiedlić się w Łomży, a zaraz potem w Drozdowie nad Narwią.
Oto, jak Henryk Gała w 2013 r. wspominał ideę przeprowadzki z „luksusowego” Wrocławia na ziemię łomżyńską:
„Łomża była wówczas powiatową mieściną, ale już z pewnym, znaczącym dorobkiem kulturalnym. Przede wszystkim wokół biblioteki, dzięki pani Helenie Czernekowej, powstały towarzystwa naukowe, jak Towarzystwo Języka Polskiego, Towarzystwo Historyczne. Wcześniej istniało już Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe. Drugim bardzo znaczącym elementem tej „pona­dpow­iato­wośc­i” było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, ponieważ jego członkami byli profesorowie, działacze, ludzie znaczący w ówczesnej Polsce.”
2 grudnia 1976 roku odbyło się pierwsze spotkanie autorskie z Henrykiem Gałą w naszej bibliotece.
Henryk Gała w Łomży przyczynił się do powstania Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej (1977) obecnie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Państwowego Teatru Lalek (1987) obecnie Teatru Lalki i Aktora, a także Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Międ­zyna­rodo­wego­ Festiwalu Teatralnego „Walizka”.
Jego sztuki teatralne i wiersze były tłumaczone na język angielski, bułgarski, niemiecki, rosyjski i tatarski.
Za swoją twórczość i działalność kulturalną został uhonorowany licznymi nagrodami, medalami i odznaczeniami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi, srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, medalem za zasługi dla Województwa Łomżyńskiego, nagrodą i medalem Zygmunta Glogera Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” w Łomży czy nagrodą prezydenta Łomży za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury za rok 2012.
Więcej możecie przeczytać w artykule Wojciecha Chamryka z 31 sierpnia 2020 r., na portalu 4lomza.pl..
Zachęcając do zatrzymania się, odetchnięcia wiosennym powietrzem i chwili refleksji, przypominamy nagrania z 2021 roku – recytacje i interpretacje wierszy Henryka Gały w wykonaniu przyjaciół Poety i Biblioteki:
youtu.be
youtu.be
youtu.be
youtu.be
youtu.be
Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celami tego dnia są: promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie, a także wsparcie ruchów poetyckich.
Poniżej zdjęcia:
z archiwum domowego Poety z archiwum bloga Filii Nr 6, „Maj z Henrykiem Gałą” z 21 maja 2021 r. (filianr6lomza.blogspot.com);
z archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży
z 77. Urodzin Poety w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży z 24 maja 2015 r., zdjęcia wykonane przez Elżbietę Piasecką-Chamryk, z archiwum mbp-lomza.pl,
oraz
z 80. Urodzin Henryka Gały w Teatr Lalki i Aktora w Łomży z 18 maja 2018 r., archiwum Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
g1.jpg
g2.jpg
g3.jpg
g4.jpg
g5.jpg


g1.jpg g1
jpg, 52 KiB, 980x700
g2.jpg g2
jpg, 109 KiB, 980x628
g3.jpg g3
jpg, 87 KiB, 980x819
g4.jpg g4
jpg, 100 KiB, 683x1024
g5.jpg g5
jpg, 147 KiB, 980x654
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Łomża MBP

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo