Kraj niespokojnego poranka:

Pamięć i bunt w Korei Południowej

Autor:
Roman Husarski
Lektor:
Roman Husarski
Wydawcy:
Wydawnictwo Czarne (2021-2022)
ebookpoint BIBLIO (2021-2022)
IBUK Libra (2021)
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż - Wydawnictwo Czarne
ISBN:
9788381914895, 978-83-8191-271-6
978-83-8191-304-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
3.7 (3 głosy)

Wpływy Korei Południowej od dłuższego czasu przenikają do masowej świadomości. Zajadamy się kimchi, słuchamy K-popu, zgłębiamy koreańskie praktyki kosmetyczne i zapartym tchem oglądamy kolejne oscarowe produkcje. Pod tą maską, którą sami Koreańczycy chcą pokazywać światu, znajdziemy jednak trudną historię i jeszcze trudniejszą współczesność.

Roman Husarski porzuca stereotypy i uproszczenia i podróżując po Korei, szuka informacji u źródeł. Opowieści, które słyszy, okazują się dużo ciekawsze niż misternie kreowany wizerunek. To państwo, w którym ludzie żyją najdłużej na świecie, wielkie bogactwo spotyka się ze skrajnym ubóstwem, religie konkurują ze sobą niczym firmy, a wojny toczą nie tylko partie, lecz także regiony, pokolenia oraz płcie. Husarski barwnie opowiada o meandrach koreańskiej polityki, skomplikowanych relacjach z Japonią i Koreą Północną, ale przede wszystkim rozmawia z ludźmi, którzy zmagają się z odpowiedzią na pytanie, czym jest dla nich koreańskość i jak połączyć wieloletnią tradycję ze współczesną moralnością. Z tych opowieści wyłania się wielowymiarowa, niejednoznaczna i niezwykle fascynująca Korea.

Roman Husarski wychodzi poza utarte wzorce myślenia o Korei Południowej. Porusza trudne i kontrowersyjne sprawy, o których Koreańczycy zazwyczaj nie chcą rozmawiać: niemożność poskromienia antyjapońskich sentymentów, wojskowy rygor w środowisku pracy, tłamszenie indywidualizmu przez kult harmonii i porządku. Autor uwypukla też bolączki życia publicznego: korupcję, niezdrowe relacje między biznesem a polityką i autorytarne ciągoty kolejnych rządów. Podejmuje także wątki związane z Koreą Północną, w tym z trudnymi losami uciekinierów z Północy, którzy często nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości Południa. Kraj niespokojnego poranka jest książką o zakorzenieniu w tym, co dawne, i żywiołowym pochłonięciu tym, co bieżące. dr Oskar Pietrewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • "Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej" • Autor: Roman Husarski. Moja ocena: 8/10. • Roman Husarski w swoim reportażu "Kraj niespokojnego poranka" w przystępny i szczegółowy sposób przybliża czytelnikowi kraj, który często pozostaje poza głównym nurtem zainteresowań – Koreę Południową. Autor ukazuje zarówno jej bogatą kulturę, jak i skomplikowaną historię, której kluczowym elementem jest ciągłe napięcie z Północą. Choć tytuł sugeruje, że skupimy się wyłącznie na Południu, w książce znajdziemy również liczne nawiązania do sytuacji w Korei Północnej, co czyni ją pełniejszą i bardziej wielowymiarową. • Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, w których każdy poświęcony jest innemu aspektowi koreańskiego społeczeństwa, historii i współczesności. Momentami poszczególne rozdziały mogą wydawać się nieco zbyt długie, jednak styl pisania Husarskiego jest na tyle płynny i przyjazny, że lektura nie nuży. Dzięki temu nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia są przedstawione w sposób zrozumiały i interesujący. • Dzięki tej książce odkryłem nieznane mi wcześniej szczegóły dotyczące Korei, zarówno Południowej, jak i Północnej, co czyni ją wartościową pozycją nie tylko dla osób zain­tere­sowa­nych­ regionem, ale także dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tematyką azjatycką. • Zdecydowanie polecam.
  • Autor - solidnie przygotowany do analizy kultur wschodnich. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że uważniej powinien przestudiować 95 tez Marcina Lutra, i etykę protestancką zważywszy, że największy odsetek Koreańczyków deklaruje przynależność do kościołów reformowanych.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo