Trening twórczości

Autorzy:
Edward Nęcka
Jarosław Orzechowski
Błażej Szymura (1969-2009)
Aleksandra Gruszka-Gosiewska ...
Wyd. w latach:
1989 - 2023
Wydane w seriach:
Postępy Psychologii
Skrypty Uczelniane
Skrypty Uczelniane (Uniwersytet Jagielloński)
Postępy Psychologii - red. Mirosław Kofta, Bogdan Wojciszke
Autotagi:
druk
książki
podręczniki
Więcej informacji...

Czy twórczości można się nauczyć?

Czy można ją trenować i rozwijać, jak trenuje i rozwija się mięśnie?

Czy warto być twórczym?

„Trening twórczości” to podręcznik sprawdzonych metod, ćwiczeń i sposobów oddziaływania, które rozwijają twórcze myślenie i działanie, a przy okazji są świetną zabawą. Zostały opracowane bardzo starannie przez grono dociekliwych naukowców i praktyków. Książka pokazuje mnóstwo praktycznych zadań i analizuje ich wpływ na rozwój twórczości.

Jest to świetny przewodnik dla psychologów, trenerów, rodziców, szefów i wszystkich, którzy chcieliby pobudzać kreatywność w swoim otoczeniu. Dziesiątki ćwiczeń, zestaw problemów dyżurnych do pracy na sesjach kreatywnych i ćwiczenia na rozgrzewkę.

Zawarte w książce ćwiczenia oprócz twórczości rozwijają też skutecznie komunikację i sprzyjają budowaniu relacji międzyludzkich.

Chociaż głównym adresatem tej książki są osoby organizujące treningi w ścisłym sensie, zwłaszcza treningi grupowe, istnieje możliwość jej wykorzystania w sytuacjach mniej standardowych, na przykład w szkole. Przypuśćmy, że nauczyciel biologii uczy o tym, w jaki sposób wirus atakuje komórkę: wprowadza on do wnętrza komórki swój materiał genetyczny, który replikując się, zakłóca metabolizm komórki-nosiciela aż do jej zniszczenia. Postępuje więc tak, jak oddział dywersantów na tyłach nieprzyjacielskiej armii. Być może analogia mogłaby być bardziej trafna, chodzi jednak o to, aby w ogóle nauczać w konwencji analogii i metafory. Takie nauczanie bliższe jest myśleniu twórczemu, a przecież „uczymy się najlepiej wtedy, gdy robimy wynalazki” (Piaget). Inaczej mówiąc, wykorzystanie analogii, metafory lub innego narzędzia twórczości sprawia, że uczeń zdobywa wiedzę w sposób bardziej trwały i bardziej atrakcyjny, niż dzieje się to w wypadku klasycznych zabiegów metodycznych.

Fragment „Wstępu”

Edward Nęcka - profesor psychologii w Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje również z Uniwersytetem SWPS. Specjalizuje się w problematyce z pogranicza psychologii poznawczej i psychologii różnic indywidualnych. Prowadzi badania na temat poznawczego podłoża cech osobniczych, takich jak kreatywność, inteligencja i samokontrola. Oprócz licznych artykułów zawierających opis wyników badań, opublikował osiem książek – podręczników i monografii. Jest współautorem (z J. Orzechowskim i B. Szymurą) podręcznika pt. „Psychologia poznawcza” oraz autorem książki „Trening poznawczy”. Od roku 2001 jest członkiem Polskiej Akademii Nauk.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:podręcznik metodyczny podręcznik dla psychologów, pedagogów i nauczycieli
Autorzy:Edward Nęcka Jarosław Orzechowski Błażej Szymura (1969-2009) Aleksandra Gruszka-Gosiewska Aleksandra Słabosz
Instytucja sprawcza:Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydawcy:Legimi (2023) Wydawnictwo Smak Słowa (2019-2023) NASBI (2019) IBUK Libra (2019) ebookpoint BIBLIO (2019) Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (2005-2016) Oficyna Wydawnicza IMPULS (1998) Impuls (1998) Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Pracownia Wydawnicza (1992) Polskie Towarzystwo Psychologiczne (1992) Uniwersytet Jagielloński (1989) UJ (1989) Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Serie wydawnicze:Postępy Psychologii Skrypty Uczelniane Skrypty Uczelniane (Uniwersytet Jagielloński) Postępy Psychologii - red. Mirosław Kofta, Bogdan Wojciszke
ISBN:83-233-0298-7 83-86994-69-X 83-900685-0-8 978-83-65731-98-2 978-83-66420-03-8 978-83-7489-369-5 978-83-89574-99-2
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura stosowana podręczniki psychologia publikacje dydaktyczne publikacje fachowe publikacje informacyjne publikacje naukowe publikacje popularnonaukowe skrypty szkoły wyższe zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 43 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo