Kowalska:

ta od Dąbrowskiej

Autor:
Sylwia Chwedorczuk
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2020)
IBUK Libra (2020)
Legimi (2020)
ISBN:
978-83-66500-15-0, 978-83-66-500-14-3
Autotagi:
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
powieści
4.3 (6 głosów)

Powieściopisarka, nowelistka, redaktorka. Żona Jerzego, partnerka Marii Dąbrowskiej, matka Tuli. Anna Kowalska była osobą niezwykłej energii i temperamentu, błyskotliwą i rozległych horyzontów intelektualistką, przewrotną i władczą indywidualnością.

Do swojej twórczości zawsze odnosiła się jednak krytycznie, ale pisać nie przestawała. Praca literacka była jej jedynym zawodowym wyborem i celem.

Wyjątkowość twórczego talentu Kowalskiej można odnaleźć bez wątpienia w prowadzonej od 1940 roku niemającej podobnego przykładu w historii literatury polskiej korespondencji z Marią Dąbrowską. Burzliwy, głęboki, długoletni związek dwóch pisarek porusza, intryguje i zachwyca. Ujawnia się w dokumentach osobistych, dzięki którym widać, że życie Anny stanowi przykład losu wyjątkowego i uniwersalnego jednocześnie, wykracza poza swój czas i zanurza się w teraźniejszości.

Kowalska. Ta od Dąbrowskiej opowiada m.in. historię uczucia dwóch kobiet, z którym nie wiadomo było, co uczynić – od samego jego początku. Ukazuje złożoność relacji z mężem oraz dramatyzm żywionych uczuć do Marii.

Sylwia Chwedorczuk w niezwykły sposób wydobywa z mroku niesłusznie zapomnianą pisarkę, autorkę przejmującej Szczeliny, autorytet dla Andrzejewskiego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza, Parandowskiego, Słonimskiego czy Hartwig.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Solidna biografia bardzo ciekawej osoby, której twórczość jest prawie zapomniana, a postać kojarzymy tylko z „romansu z tą Dąbrowską od Nocy i dni”. Najbardziej mi się podobała część pierwsza, opisująca życie Anny do wybuchu wojny, czyli okres lwowski. Najmniej – właśnie historia miłosna, czyli ów trwający około dwudziestu lat „romans”, toczący się po części listownie i na odległość. Cytowanie tak osobistych, intymnych listów to rzecz dyskusyjna – panie były dyskretne, o ich związku nie było głośno i może lepiej byłoby, gdyby tak pozostało. Inna rzecz, że wtedy książka by się zapewne nie sprzedała. Tak czy siak będę polowała na książki Kowalskiej, bo mnie ta kobieta bardzo zaintersowała.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo