Cygan to Cygan

Autor:
Lidia Ostałowska (1954-2018)
Wyd. w latach:
2000 - 2021
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż - Wydawnictwo Czarne
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
Więcej informacji...
2.3 (3 głosy)

Znakomite romskie portrety Lidii Ostałowskiej po kilkunastu latach od pierwszego wydania wciąż nie tracą na aktualności. Niestety. Mimo upływu lat, zaangażowania prywatnych organizacji i międzynarodowych agend sytuacja Romów wciąż pozostaje zła, nierzadko zmieniła się na gorsze. Żadne z postkomunistycznych państw nie wypracowało dobrego modelu współistnienia z mniejszością romską, która - na co dzień niewidoczna - przypomina o sobie niemal wyłącznie w nagłówkach alarmujących newsów: deportacje z Francji, budowa gett na Słowacji, zakaz żebrania w Polsce. Cygan to Cygan pokazuje złożoność środowiska romskiego, na którą nakładają się mentalność gadziów i tożsamość narodowa państw, w których żyją Limalo, Marika, Ziutek, Badzio, Romek i wielu innych, z paszportem polskim, bułgarskim, serbskim, węgierskim...

"Jakże niezwykły jest świat Cyganów, o którym tak przejmująco opowiada Lidia Ostałowska! Ileż tu przewija się losów najdziwniejszych, ileż zdumiewających historii. Te świetne, napisane z pasją i humanizmem reportaże odsłaniają zagadkową i fascynującą rzeczywistość, w którą książka Ostałowskiej wciąga od pierwszej strony".

Ryszard Kapuściński

"Szczerze Państwu polecam niezmiernie ciekawą książkę Lidii Ostałowskiej Cygan to Cygan. Impresje dotyczące tajemniczego narodu, jego trudnej i tragicznej historii warte są przeczytania".

Jerzy Giedroyc

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Moja ocena: 6/10 "Cygan to Cygan" autorstwa Lidii Ostałowskiej to zbiór felietonów poświęconych społeczności cygańskiej, napisanych w latach 1996-2012. Książka przedstawia życie Romów w różnych częściach świata, ukazując ich codzienność i wyzwania, z jakimi się borykają. • Mam jednak pewien problem z tą pozycją. Książka ukazuje społeczność cygańską głównie jako ofiary, skupiając się na ich biedzie i trudnej sytuacji życiowej, ale nie oferuje głębszej analizy przyczyn tych problemów. Brakuje w niej jakiegokolwiek wstępu historycznego, który mógłby pomóc czytelnikowi lepiej zrozumieć kontekst i tło społeczności romskiej. • Choć książka jest wartościowa i można ją przeczytać, nie poleciłbym jej jako pierwszej pozycji dla osób chcących zgłębić temat Romów. Dla pełniejszego obrazu warto sięgnąć po inne źródła, które oferują bardziej kompleksowe spojrzenie na historię i kulturę tej społeczności.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Lidia Ostałowska (1954-2018)
Wydawcy:Wydawnictwo Czarne (2012-2021) Legimi (2016) NASBI (2014) ebookpoint BIBLIO (2014) IBUK Libra (2012) Wydawnictwo Książkowe Twój Styl (2000) Gazeta Wyborcza (2000)
Serie wydawnicze:Reportaż Reportaż - Wydawnictwo Czarne
ISBN:83-7163-204-5 978-83-7536-361-6 978-83-7536-383-8 978-83-8191-321-8 978-83-7536-362-6
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 26 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo