Piekło na froncie wschodnim:

dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-1943

Tytuł oryginalny:
Eastern inferno
the journals of a German Panzerjäger on the Eastern Front 1941-43
Tłumaczenie:
Grzegorz Siwek
Olga Knopińska
Opracowanie:
Christine Alexander
Mason Kunze
Wydawca:
Wydawnictwo RM (2012)
Wydane w seriach:
zapomniane głosy
Świadkowie
Świadkowie - Wydawnictwo RM
ISBN:
978-83-7773-004-1
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Źródło opisu: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Bełchatowie - Katalog księgozbioru
4.0 (2 głosy)

Inwazja armii niemieckiej na Związek Radziecki podczas II wojny światowej to największy i najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii. Gigantyczna liczba żołnierzy, tysiące czołgów i samolotów prowadziły zmagania na niezmierzonych obszarach. Zachowało się niewiele relacji z przebiegu tych walk: tylko bardzo nieliczni ich uczestnicy próbowali zapisywać w formie narracyjnej swoje przeżycia. Historia Hansa Rotha rozpoczyna się późną wiosną 1941 roku i stanowi dziennik służby niemieckiego żołnierza. Roth opisuje swój udział w najbardziej zaciętych bitwach toczących się na froncie wschodnim. Jego refleksje dają poruszający wgląd w codzienne życie żołnierzy Rzeszy, toczących rozpaczliwe zmagania z wrogiem. Z wielkim pietyzmem charakteryzuje też otoczenie, sporo uwagi poświęca sytuacji Ukraińców i Rosjan. Dziennikom Rotha brakuje literackiej "ogłady", ale ich wielkim atutem jest to, że były pisane na bieżąco, a nie po wojnie, gdy pamięć o minionych wydarzeniach mogła się już zatrzeć, a późniejsze przeżycia wypaczyć wspomnienia. Jego myśli zostały utrwalone w postaci niezmienionej, a surowy opis wypadków nie uległ zniekształceniom ani nie został przykrojony do późniejszych oczekiwań. Prowadzone przez niego dzienniki upamiętniają życie jego samego na froncie oraz milionów żołnierzy, którzy oddali życie w tej strasznej wojnie z dala od rodzinnych domów. To autentyczna relacja o okrucieństwach, rzezi i śmierci, przepojona nadzieją, że pewnego dnia życie ponownie będzie toczyło się tak jak dawniej, przed wojną.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Obraz Niemyckiego żołnierza, smutna historia.
  • Dziennik służby prowadzony podczas walk na Froncie Wschodnim przez niemieckiego żołnierza Hansa Rotha. Jego historia rozpoczyna się późną wiosną 1941 roku. Roth opisuje swój udział w najbardziej zaciętych walkach. Wiele mówi także o codziennym życiu żołnierzy Rzeszy, toczących rozpaczliwe zmagania z wrogiem. Dokonuje też szczegółowej charakterystyki otoczenia, sporo uwagi poświęca sytuacji Ukraińców i Rosjan. • Choć dziennikom Rotha brakuje literackiej ogłady, to posiadają ogromny atut - były pisane na bieżąco, a nie po wojnie, gdy pamięć o minionych wydarzeniach mogła się już zatrzeć.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo